Регионални програм локалне демократије на Западном Балкану 2 (РеЛОаД2) спроводи Програм Уједињених нација за развој (УНДП) у шест земаља и територија региона. Општи циљ овог програма је јачање партиципативних демократија и процеса интеграције у ЕУ на Западном Балкану и то оснаживањем невладиног сектора и младих кроз активно учешће у доношењу одлука и стимулисањем правног и финансијског окружења за НВО. Кроз РеЛОаД2 ће бити унапријеђене праксе транспарентног финансирања НВО заснованог на конкретним развојним пројектима који су фокусирани на грађане и њихове потребе.

Активности програма реализују се у пет одабраних кластера општина у Црној Гори, а крајњи циљ је јачање капацитета локалних самоуправа одабраних за учешће у РеЛОаД2. Један од одабраних кластера је и кластер „Заједно за сјевер“ који чине општине Беране и Андријевица.

У наредном периоду биће расписан први Конкурс за расподјелу средстава невладиним организацијама у оквиру РеЛОад2 програма у Беранама и Андријевици . Поводом тога организоване су консултације којима су се одазвале НВО из циљних општина.

Овим путем стављамо на увид документ Секторска анализа са предложеним приоритетним областима и стратешким циљевима чијем остварењу ће допринијети РеЛОаД2 конкурс за пројекте невладиних организација у 2022.години.

Секторска анализа се сачињава на основу стратешких и планских докумената односно прописа у одговарајућој области од јавног интереса, уз учешће и консултације са заинтересованим невладиним организацијама и представља основ за утврђивање приоритетних области и потребних средстава за финансирање пројеката и програма невладиних организација из буџета РеЛОаД2 у 2022. години, у складу са ЛОД Методологијом и националним Законом о невладиним организацијама („Службени лист Црне Горе“, бр. 39/11 и 37/17.

Позивамо невладине организације са територије општина Беране и Андријевица да погледају документ и дају коментаре које ће послати путем маила до 19. јануара 2022. до 14 часова на емаил адресе контакт особа:

За Беране: Пешић Маја [email protected]

За Андријевицу: Чукић Милош [email protected]