Predloženi projekat je razvijen kao zajednički napor podnosioca i koaplikanata i čvrsto se zasniva na njihovim iskustvima i doprinosima svih relevantnih aktera u regionu. Glavne interesne grupe dolaze iz različitih sektora obije zemlje. Lokalne samouprave predstavljaju još jednu interesnu grupu, a ovaj projekat je u potpunosti u skladu sa lokalnim razvojnim strategijama sa obije strane granice.
Sa obije strane granice nezaposlenost je jedan od glavnih razloga za internu migraciju i emigraciju van tog područja, što negativno utiče na rast stanovništva i starosnu strukturu prekograničnog regiona. Depopulacija je posebno izražena u ruralnim i manje razvijenim područjima gdje su stope nezaposlenosti čak i veće nego u urbanim područjima. Poljoprivredne prakse su veoma slične u planinskim oblastima sa obe strane granice i postoji duga istorija trgovine između zajednica u Crnoj Gori i na Kosovu. Međutim, tokom perioda industrijalizacije u bivšoj Jugoslaviji i eksproprijacije zemljišta, poljoprivrednici su u velikoj mjeri napustili svoje tradicionalno zanimanje i migrirali u urbana područja. Iako poljoprivreda ima potencijale da postane veoma prosperitetna ekonomska aktivnost u regionu, posebno sa povećanom potražnjom tržišta zdravih i organskih proizvoda u posljednjih nekoliko godina, ipak nije prepoznata kao mogućnost zapošljavanja, a posebno ne od strane mladih. Jedan od razloga je neadekvatno obrazovanje za vještine bavljenja stočarstvom radno sposobnog stanovništva koje nema ni teorijska ni praktična znanja o poljoprivredi. Predloženi projekat ima za cilj da razvije prakse kontinuiranog učenja koje imaju za rezultat poboljšanje vještina zaposlenih u poljoprivrednom sektoru (Specifični cilj). Ovaj cilj se postiže sprovođenjem niza aktivnosti koje su usmjerene na postojeće i nove poljoprivrednike, lokalne uprave i preduzeća koja se bave poljoprivredom.

U nastavku možete preuzeti priručnik.